Faculty & Staff

Imagine Charter School at Weston – Pre-K thru Grade 8

Nadine Laham – Principal

E-mail

Theresa Sumner – Assistant Principal

E-mail

Pre-K

Miriam Altuna – Director

E-mail

Ivette Lee

E-mail

Damaris Thompson

E-mail

Kindergarten

Karen Breitbart – Team Leader

E-mail

Nancy Carpio – Bi-lit English

E-mail

Amanda Laufer – Co-Team Leader

E-mail

Trimar Lugo – Bi-lit Spanish

E-mail

Itala Llompart – Co-Team Leader

E-mail

First Grade

Jessica Cornilliac – Team Leader

E-mail

Rosanna Eaton

E-mail

Liliana Gamboa – Bi-lit Spanish

E-mail

Heidi Popkin

E-mail

Amy Warhaft

E-mail

Susan Zapata

E-mail

Second Grade

Susan Ford

E-mail

Elena Grau – Team Leader

E-mail

Adriana Romero

E-mail

Marcela Sotomayor – Bi-lit Spanish

E-mail

Rachel Stern

E-mail

Solange Ventura – Bi-lit

E-mail

Third Grade

Maru Arnott – Bi-lit Spanish

E-mail

Tammy Bechor

E-mail

Lauren Valencia

E-mail

Linda Gordon

E-mail

Kristen Mason – Team Leader & Bi-lit English

E-mail

Jennifer Sulham

E-mail

Fourth Grade

Patty Alvaro – Bi-lit Spanish

E-mail

Gina Asada

E-mail

Alina Breeding – Bi-lit English

E-mail

Lorna Ince – Team Leader

E-mail

Emilia Kaplan

E-mail

Ortal Moshe

E-mail

Fifth Grade

Elizabeth Casadevall – Quad Math

E-mail

Lorena Najera – Triangle Team Leader/Bi-Lit Math

E-mail

Luisa Ortiz – Bi-lit Triangle Science

E-mail

Sondra Pestcoe – Quad ELA

E-mail

Simone Slater – Quad ELA

E-mail

Candy Teolis – Team Leader – Science

E-mail

Middle School Teachers
Sixth, Seventh & Eighth Grades

Andrea Blacker – Math

E-mail

Jennifer Bucker – English Language Arts

E-mail

Anne Cicale – Ancient Civilizations & Peer Counseling

E-mail

Sandra Cieslak – Spanish

E-mail

Anila Qureshi – Physical Science & Biology

E-mail

Patricia Roach – Science, Math and US History

E-mail

Elizabeth Sentell – English Language Arts

E-mail

Kanchana Marapana – ELA and US History

E-mail

Rosa Tabares – Science 6, 8

E-mail

Jennifer Vigille – English Language Arts

E-mail

Kristopher Walker – Civics & Debate 7, 8

E-mail

Paul Zimmerman – Math

E-mail

Specials & Electives

Jen Brittingham – Art

E-mail

Myriam Bennett – Media Specialist

E-mail

Cesar Taveras – Music

E-mail

Marta Sanchez – Physical Education

E-mail

Staff

Maria Acuna – Office & Attendance

E-mail

Teri Butt – Pool Sub & Office

E-mail

Regina Green – Guidance Counselor

E-mail

Karen Gross – Business Manager

E-mail

Johanna Heer – Cafeteria Cashier

E-mail

Doreen Jalali – ESE/ESOL Assistant

E-mail

Luci Kline – Receptionist

E-mail

Christine LoSchiavo – Registrar/Bus

E-mail

Barbara Marcus – ESE Specialist

E-mail

Dianelly Mouradian – ESE Teacher

E-mail

Serena Scialla – U.S. History 8 & P.E. 6, 7, 8

E-mail

Susana Padilla – Curriculum Coach

E-mail

TBD – Speech Pathologist